Divu gadu laikā Latvijā būtiski pieaudzis to iedzīvotāju skaits, kuri izjūt miega traucējumus, atklāts pētījumā. Kā viens no būtiskākajiem miega traucējumu iemesliem minēts stress.
Pētījums, kuru šī gada pavasarī veica vadošā pētījumu un konsultāciju kompānija Kantar, liecina, ka kopumā trīs no četriem (75%) Latvijas iedzīvotājiem pēdējā mēneša laikā ir izjutuši dažādus miega traucējumus, piemēram, bezmiegu, mošanos naktīs, neizgulēšanās sajūtu, sliktus sapņus. Puse (49%) iedzīvotāju miega traucējumus izjūt vienu vai vairākas reizes nedēļā vai pat katru nakti, kamēr 1/5 (18%) tos izjūt vairākas reizes mēnesī. Aplūkojot datus dinamikā, redzams, ka to iedzīvotāju skaits, kuri pēdējā mēneša laikā ir izjutuši miega traucējumus, divu gadu laikā ir būtiski pieaudzis (no 70% uz 75%), attiecīgi samazinoties to īpatsvaram, kuri šos traucējumus nav izjutuši.
Pētījumā noskaidrots arī viens no bezmiega cēloņiem: dati atklāj, ka miega traucējumus biežāk izjūt tie iedzīvotāji, kuru emocionālo stāvokli ļoti lielā vai lielā mērā ir ietekmējis viens no pēdējā laika lielākajiem ģeopolitiskajiem satricinājumiem – karš Ukrainā. Arī farmaceits Andrejs Nikolajevs apstiprina, ka tieši stress ir biežākais miega traucējumu iemesls. “Stresu, ko izraisa dzīves ritms, konflikti, strīdi, neapmierinātība ar dzīvi vai darbu, kā arī globāli notikumi, piemēram, karš, ekonomiskas un finansiālas grūtības, izjūt daudzi. Uzkrājoties, stress būtiski ietekmē cilvēka veselību, it īpaši – miegu,” viņš saka.
“Mūsu cilvēkiem ir raksturīga problēmu, tai skaitā noguruma un stresa, risināšana pašārstēšanās ceļā un ar alkoholu. Taču alkohols sniedz ilūzoru palīdzību, tikai lietošanas brīdī, bet ilgtermiņā vēl vairāk novājina nervu sistēmu un pastiprina arī bezmiegu,” tā Andrejs Nikolajevs.
Tāpat daļa cilvēku cieš no bezmiega un miega traucējumiem dēļ nepareizi izvēlēta dzīves ritma, nepareizas fiziskās slodzes un diētas. Speciālists komentē: “Šie faktori ir ļoti individuāli, tomēr ārkārtīgi svarīgi. Ja dažiem der intensīvāki sporta treniņi vakaros, tad citiem tāda slodze izjauc miega ritmu. Tas pats attiecas arī uz diētām: agresīvas diētas un badošanās metodes ir stress organismam. Un stress, kā jau noskaidrojām iepriekš, kalpo par miega traucējumu iemeslu. Tāpēc būtiski svarīgi izvēlēties diētas un fiziskās aktivitātes, konsultējoties ar uztura un sporta speciālistu.”
Jāsaka, ka, lai neuzbudinātu nervu sistēmu un izvairītos no lieka stresa, ieteicams atteikties no vakara pasākumiem un sabiedrisko vietu (piemēram, tirdzniecības centru) apmeklēšanas, un plānot savu dzīves ritmu tā, lai vakari būtu mierīgāki un klusāki. “Tā organisms sagatavosies miegam. Tāpat ir svarīgi izveidot un ievērot miega rituālus: jāizvēdina guļamistaba, dažas stundas pirms došanās gulēt vēlams izvairīties no spilgtiem ekrāniem un informācijas (televizoriem, datoriem un tālruņiem), jānodrošina tumša vide. Tas viss palīdzēs organismā darboties melatonīnam – miega hormonam, kas palīdz bez grūtībām iemigt un mierīgi gulēt,” saka Andrejs Nikolajevs, un turpina: “Bioloģiski aktīvā viela melatonīns organismā rūpējas par normālu miega un nomoda ritma regulāciju, palīdz iemigt un nodrošina miega nepārtrauktību. Melatonīna līmeni ietekmē dažādi faktori – gan diennakts laiks, gan vecums, gan arī slimības un arī stress. Kad organismā ir melatonīna trūkums, nepieciešams atbalstīt organismu ar melatonīnu saturošiem preparātiem, kā NERVOSTRONG® SLEEP FORMULA. Arī klīniskajos pētījumos pierādīts, ka ilgstoša melatonīnu saturošo preparātu lietošana ir efektīva, droša un nerada atkarību.”
NERVOSTRONG® SLEEP FORMULA ir speciāli izstrādāts augu un vitamīnu komplekss, kas, pateicoties sastāvām, maksimāli veicina labāku miega kvalitāti, veicinot ātrāku iemigšanu un padarot miegu dziļāku.