JAUNUMS

Kā miega traucējumi ietekmē veselību?

Veselīgs miegs ir veselības avots. Tomēr Latvijā strauji pieaug iedzīvotāju skaits, kas cieš no tādiem miega traucējumiem kā bezmiegs, mošanās naktīs, neizgulēšanās sajūta un slikti sapņi, liecina 2024. gada pavasarī veiktais pētījums. Kā neizgulēšanās un miega traucējumi ietekmē veselību un kāpēc ir svarīgi labi gulēt un izgulēties – aplūkosim šajā rakstā.

Kopumā 75% Latvijas iedzīvotāju pēdējā mēneša laikā ir izjutuši dažādus miega traucējumus; 49% iedzīvotāju miega traucējumus izjūt vienu vai vairākas reizes nedēļā vai pat katru nakti, kamēr 18% tos izjūt vairākas reizes mēnesī. Tikai katrs piektais Latvijas iedzīvotājs jeb 19% šajā periodā miega traucējumus nav izjutuši, liecina šī gada martā veiktais pētījums, kuru ar interneta starpniecību veica vadošā pētījumu un konsultāciju kompānija Latvijā Kantar. Komentējot datus, pētījuma autori atzīmē, ka “veselīgs miegs ir viens no veselības pīlāriem”.

“Slikts miegs, neizgulēšanās un miega traucējumi rada nogurumu, samazina produktivitāti un paaugstina slimību risku,” atbildot uz statistiku, saka farmaceits Andrejs Nikolajevs. “Miega trūkums ietekmē dažādas ķermeņa sistēmas, tai skaitā sirds un asinsvadu, endokrīno, imūno un nervu sistēmas, kā arī paātrina ādas novecošanās procesus. Pat dažas naktis ar sliktu miegu var paaugstināt cukura līmeni asinīs un negatīvi ietekmēt veselības stāvokli. Miega traucējumi un miega trūkums ilgtermiņā ietekmē imūnsistēmas darbību: miega trūkums vājina organisma spēju pretoties dažādiem vīrusiem. Tāpat vērts minēt, ka saskaņā ar pētījumiem, pie nepietiekama miega cilvēkam palielinās aptaukošanās risks, jo miega trūkums ietekmē hormonus, kas ir atbildīgi par apetītes regulēšanu,” skaidro speciālists un turpina: “Svarīga ir arī miega traucējumu ietekme uz kognitīvajām un fiziskajām funkcijām, kā arī atmiņu. Miega traucējumi izjauc iekšējo līdzsvaru un izraisa iekšēju nemieru, trauksmes sajūtu un stresu,” saka Andrejs Nikolajevs.

Farmaceits norāda, ka miega traucējumus nedrīkst ignorēt. Taču pirms lietot “smago artilēriju”, ir vērts atbalstīt savu organismu ar augu izcelsmes melatonīnu saturošiem preparātiem, kas veicina labāku miega kvalitāti, normalizē nervu sistēmas darbību un palīdz samazināt nogurumu un nespēku. Andrejs Nikolajevs saka: “Es iesaku augu un vitamīnu kompleksu NERVOSTRONG® SLEEP FORMULA, kas neizraisa atkarību, taču ir visai efektīvs.

“Pateicoties sastāvā esošajam melatonīnam, tas palīdz ātrāk iemigt un padara miegu dziļāku. Tāpat preparāts satur B grupas vitamīnus un glicīnu, kas veicina normālu nervu sistēmas darbību un samazina psihoemocionālo spriedzi. Būdams dabas produkts, preparāts NERVOSTRONG® SLEEP FORMULA satur arī no seniem laikiem pārbaudītus augu ekstraktus – miega vitānijas sakņu ekstraktu, baldriāna sakņu ekstraktu, melisas lapu ekstraktu, kā arī pasifloras lakstu un apiņu ziedkopu ekstraktu. Pateicoties preparāta unikālajai formulai, uzlabojas miega kvalitāte”, tā viņš.

UZ VEIKALU