Saka, ka vasarā dzīvot ir vieglāk. Tomēr arī gada siltajā periodā daudzus cilvēkus nomoka bezmiegs. Garās, gaišās un siltās dienas, paaugstināta aktivitāte un sezonas specifiskie apstākļi var izraisīt miega traucējumus. Šajā rakstā aplūkosim galvenos bezmiega iemeslus vasarā un risinājumus, kas palīdzēs uzlabot miega kvalitāti.
Kāpēc vasara nenāk miegs?
Karstums
Vasarā temperatūra gan ārā, gan mājās bieži ir augstāka, kas var radīt diskomfortu un traucēt miega kvalitāti. Karstums var izraisīt pārmērīgu svīšanu, kas ne tikai traucē miegu, bet arī var izraisīt dehidratāciju, kas savukārt palielina bezmiega risku.
Vairāk gaismas
Garās vasaras dienas nozīmē vairāk dabiskās gaismas. Daži saka, ka pārāk daudz gaismas vakarā var radīt grūtības aizmigt. Taču patiesībā ne jau pati gaisma! Dabiskā gaisma var kavēt melatonīna ražošanu – miega hormonu, kas regulē miegu. Iestājoties tumsai, organisms aktīvāk ražo melatonīnu, kas signalizē ķermenim, ka ir laiks gatavoties miegam. Gaisma samazina melatonīna ražošanu un liek mums sagatavoties nomodam. Cilvēkiem, kuriem ir miega traucējumi, bieži tiek novērots zems melatonīna līmenis.
Miega higiēna un miega rutīna
TV, telefoni un datori neilgi pirms gulētiešanas var palielināt bezmiega risku, jo zilā gaisma no šīm ierīcēm traucē melatonīna ražošanu. Tāpat miegu negatīvi ietekmē nepareiza matrača, spilvena, segas izvēle. Kaut arī var likties, ka katrs no šiem faktoriem pats par sevi ir sīkums, kopumā tie rada bezmiegu.
Paaugstināta aktivitāte
Cik tas nebūtu banāli, vasarā iemigt un izgulēties bieži vien traucē arī lielāka fiziskā aktivitāte, jo siltajā laikā esam vairāk aktīvi, tai skaitā arī garajos vakaros (tas var paaugstināt adrenalīna līmeni un apgrūtināt aizmigšanu), un festivāli un ballītes – gan tādi, kuros apmeklējam paši, gan arī tie, kas notiek kaimiņu mājās un kuru troksnis nedod mums gulēt.
Stress
Problēmas darbā vai ģimenē, liela atbildības nasta, veselības problēmas, uztraukums par kādu gaidāmu notikumu… Tie ir tikai daži stresa iemeslu piemēri. Savukārt stress ir viens no biežākajiem miega traucējumu iemesliem.
Izgulies vasarā!
Regulē temperatūru
Optimāla miega temperatūra ir aptuveni 18-22°C. Lai uzturētu komfortablu temperatūru guļamistabā, izmantojiet gaisa kondicionieri vai ventilatoru. Tāpat izvēlieties vieglu gultasveļu un miega apģērbu, kas ļauj ādai elpot un palīdz uzturēt ķermeņa temperatūru zemāku.
Kontrolē gaismas un melatonīnu
Gada gaišākajā laikā izmantojiet aptumšojošus aizkarus vai žalūzijas, lai samazinātu gaismas daudzumu guļamistabā, īpaši agrās rīta stundās. Tas ir nepieciešams organisma dabiskai melatonīna ražošanai. Ja tomēr jūtas bezmiega pazīmes – ļoti ilga aizmigšana, pamošanās naktī un ilgstoša gulēšana nomodā, – atbalstiet savu organismu ar melatonīnu vai melatonīna saturošiem preparātiem, piemēram, NERVOSTRONG® SLEEP FORMULA – speciāli izstrādātu augu un vitamīnu kompleksu, kas maksimāli veicina labāku miega kvalitāti.
Preparāta sastāvā ietilpst melatonīns, kas veicina ātrāku iemigšanu un padara miegu dziļāku; glicīns, kas samazina psihoemocionālo spriedzi un līdzsvaro nervu sistēmas darbību; augu ekstrakti, kas veicina normālu nervu sistēmas darbību, aizmigšanu un miegu; magnijs, kas palīdz samazināt nogurumu un nespēku, un veicina kvalitatīvāku miegu; B grupas vitamīni, kas veicina normālu nervu sistēmas darbību. Šis spēcīgais miega hormons palīdz regulēt cilvēka diennakts ritmu, piedalās ķermeņa temperatūras, asinsspiediena un hormonu līmeņa regulācijā.
Ievero miega higiēnu un miega rutīna
Pirmkārt, ievērojiet regulāru gulētiešanas un celšanās laiku, pat brīvdienās. Tas palīdz stabilizēt iekšējo pulksteni. Veltiet uzmanību miega higiēnai – izveidojiet piemērotu guļamistabu, tai skaitā izvēlēties pareizo vasaras segu: tai ieteicams būt smagai, bet ne siltai. Miega speciālisti norāda, ka smagas segas nomierina nervu sistēmu un uzlabo miega kvalitāti, jo dod cilvēkam drošības un apskāviena sajūtu. Taču vasaras sezonā segai nedrīkst būt siltai! Tāpat ir ieteicams atteikties no telefona, datora un citām tehnoloģijām vismaz stundu pirms gulētiešanas.
Pārvaldi aktivitātes
Kaut arī vasara ir brīnišķīgs ballīšu laiks, centieties saudzēt sevi un ierobežot vēlu vakaru sociālās aktivitātes, lai neietekmētu miega grafiku. Tāpat centieties veikt fiziskās aktivitātes agrāk dienā, lai samazinātu adrenalīna līmeni vakarā.
Speciālisti saka, ka veselīgs miegs ir būtisks vispārējai veselībai un labsajūtai, tāpēc, lai nodrošinātu kvalitatīvu miegu arī karstajā vasaras laikā, ir vērts ieguldīt laiku un pūles. Ar pareizu pieeju to var efektīvi pārvaldīt!